Co je to podcast

3. května 2007 by ruff

Nejdříve se podívejme na to, co je to vlastně podcast. Samotné slovo podcast vzniklo ze slov iPod, což jeveleúspěšný přehrávač digitální hudby od Apple, a ze slova broadcast – tedy vysílání. Podcasting tedy není nic jiného, než vysílání hudby (a samozřejmě i mluveného slova) na MP3 přehrávače (říkejme jim MP3 přehrávače bez ohledu na to, zda přehrávají pouze MP3 či i jiné formáty). Jenže jak chcete vysílat hudbu na něco, co samo o sobě nemá přijímač? Inu, to je zajímavá otázka, na kterou velké firmy odpovídají velmi jednoduše – vyrábějí spoustu úžasných zařízení, které jsou schopny před drahé a pomalu se zrychlující mobilní sítě hudbu do MP3 přehrávače natlačit. Cena těchto zázraků začíná na 300 euro a za stažení hudby zaplatíte v přepočtu dvě eura za skladbu.

Pak jsou tu ještě lidé jako Adam Curry. Nevlastní rychlou mobilní síť a nezabývá se výrobou mobilních rádií, takže na to šel z druhé strany. Napsal program, který hlídal zdroje RSS a pokud se v nich objevil nějaký MP3 soubor, podstrčil ho iTunes tak, aby ho tento program do iPodu při příštím připojení automaticky nahrál. Jak Adam Curry přiznává, nebyl to žádný zázračný program, jenže dělal svoji práci dobře. Adam Curry program nazval iPodder a protože sám sebe nepovažoval za excelentního programátora, uvolnil jej jako open-source. Záhy se objevila řada klonů nejenom pro původní MacOS, ale i pro Windows a Linux, a když o celém fenoménu napsal v srpnu 2004 The Inquirer, bylo to jasné – podcasting byl na světě.

Podcast tedy funguje velmi jednoduše a bez omezení hardware. V zásadě jde jen o to, že kdokoliv, kdo chce vysílat své "podcasty", vytvoří libovolný MP3 soubor a odkaz na něj uloží do RSS. Uživatelova RSS čtečka soubor stáhne v okamžiku update RSS zdrojů a nyní záleží na tom, jaký software a koncové zařízení má uživatel. "Podcast ready" čtečky jako iPodder umí takový MP3 soubor označit pro iTunes (program pro synchronizaci hudby mezi PC a iPodem) k synchronizaci do iPodu, u ostatních čteček a MP3 přehrávačů si zatím musí MP3 soubory uživatel do přehrávače nakopírovat sám. Po synchronizaci či po nakopírování souborů má uživatel své "podcasty" ve svém přehrávači a kdykoliv si je může přehrát.

Převzato jako část článku Podcast - revoluce v internetovém vysílání ze dne 15. 3. 2005 od autora Patrick Zandl